Logo

źródło: drewnostolarnia.pl

Jaki blat kuchenny można wybrać?

by / No Comments / 644 View / 15 czerwca 2015

Blat kuchenny to niezbędny element wyposażenia tego wnętrza. Jest to też elementem bardzo intensywnie użytkowany, a zatem wystawiony na działanie różnych czynników. Dlatego trzeba wybrać taki blat, który będzie trwały, a jednocześnie będzie ozdobą kuchni. Na szczęście wybór wśród blatów kuchennych jest całkiem spory. Oto kilka najpopularniejszych możliwości.

Blat z płyty laminowanej

źródło: czasnawnetrze.pl

źródło: czasnawnetrze.pl

Wykonany z płyty wiórowej, która pokryta jest laminatem. Takie blaty cieszą się ogromną popularnością ze względu na przystępną cenę, trwałość oraz uniwersalność. Powierzchnia jest odporna na zaplamienia i łatwa do czyszczenia. Trzeba jednak uważać, gdyż nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru są blaty ze ściętą krawędzią, którą zabezpiecza się listwą, a także blaty z krawędzią zaokrągloną. Blaty występują w różnych kolorach oraz wzorach, dzięki czemu pasują do wnętrz w różnych stylach. Bardzo popularne są te, które imitują drewno, kamień czy ceramikę.

Blat drewniany

źródło: drewnostolarnia.pl

źródło: drewnostolarnia.pl

Blaty drewniane wykonywane są z rozmaitych gatunków drewna, między innymi buku, dębu oraz gatunków egzotycznych – iroko czy mahonia. Dostępne są również blaty z drewna klejonego, które są wyjątkowo trwałe, odporne na pękanie i wypaczanie. Dzięki takiej różnorodności można bez problemu dobrać blaty odpowiednie do każdego wystroju. Drewniany blat wygląda bardzo naturalnie, ociepla wnętrze, a jednocześnie bardzo ładnie komponuje się z innymi materiałami. Jego zaletą jest również to, że można do odnawiać. Słabszą stroną drewnianych blatów jest brak odporności na zaplamienia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Blaty z kamienia naturalnego

źródło: granit-sw.pl

źródło: granit-sw.pl

Blaty kamienne to najczęściej blaty z granitu lub marmuru. Są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia, zarysowania, środki spożywcze i chemiczne, wilgoć, wysoką temperaturę, częściowo również na zaplamienia. Blaty z naturalnego kamienia są niezwykle eleganckie i estetyczne, a dzięki temu stanowią efektowna ozdobę kuchni. Pasują do aranżacji klasycznych oraz nowoczesnych. Ich wadą jest natomiast duży ciężar i niestety wysoka cena.

Blat szklany

źródło: meble-do-kuchni.blogspot.com

źródło: meble-do-kuchni.blogspot.com

Do ich produkcji wykorzystuje się bardzo wytrzymałe szkło – odpowiednio zabezpieczone, hartowane lub specjalnie klejone. Dzięki temu szklane blaty są wytrzymałe, odporne na różne czynniki, w tym wilgoć i zaplamienia. Są niezwykle efektowne – nadają się szczególnie do aranżacji nowoczesnych. Można wybrać szkło bezbarwne lub kolorowe, a także ozdobić je ciekawym wzorem. Jednocześnie nie jest to materiał odporny na zarysowania i widać na nim wszelkie smugi.

Your Commment

Email (will not be published)