Logo

źródło: ladnydom.pl

Jak zagospodarować wykusz?

by / No Comments / 504 View / 25 czerwca 2015

Wiele domów jednorodzinnych posiada tzw. wykusz. Jest to konstrukcja, która sprawia że budynek wygląda ciekawiej, a jednocześnie stwarza dodatkową przestrzeń, którą można na wiele sposobów wykorzystać. Jak można zatem zagospodarować to miejsce?

Czym dokładnie jest wykusz? Jest to nadwieszona konstrukcja, która może składać się z trzech lub pięciu ścian, które najczęściej wypełnione są dużymi oknami. Bardzo popularne były w starszym budownictwie, ale obecnie projektanci coraz chętniej wracają do tego rozwiązania. Obecnie wykusz przybiera oryginalniejsze formy, a to choćby za sprawą ciekawych przeszkleń – okna mogą mieć różne kształty i stanowić niecodzienną ozdobę całego budynku.

źródło: dom.pl

źródło: dom.pl

Czym charakteryzuje się taka przestrzeń? Duża płaszczyzna okien sprawia, że wykusz jest bardzo dobrze oświetlony światłem słonecznym. Dzięki temu jest to przestrzeń bardzo przytulna, jasna i ciepła – i to przez cały rok. Takie efekt jest jeszcze bardziej wyrazisty, gdy wykusz umiejscawia się po stronie południowej lub południowo-wschodniej. Wtedy też dostępność do promieni słonecznych jest największa. Poza tym wybierając miejsce dla tej przestrzeni, warto pomyśleć o własnej wygodzie i komforcie – najlepiej, gdy wychodzi na ogród, dzięki czemu można się cieszyć większą prywatnością i piękną zielenią.

A jak można wykorzystać wykusz? Okazuje się, że możliwości jest naprawdę wiele.

Wykusz to idealne miejsce dla ogrodu zimowego. Będzie to miejsce bardzo ciekawe, przytulne i ciepłe. Ogród zimowy to idealne miejsce do wypoczynku, relaksu i oderwania się od codzienności. Taka przestrzeń pomoże poprawić sobie samopoczucie – zwłaszcza w nieprzyjemne jesienne dni.

źródło: ladnydom.pl

źródło: ladnydom.pl

Wykusz nadaje się również do stworzenie miejsca do wypoczynku. Taka przestrzeń może być przedłużeniem salonu. Wystarczy umieścić tutaj wygodną kanapę i fotele oraz niewielki stolik – można usiąść z książką, wypić kawę, spotkać się ze znajomymi.

Bardzo przyjemnie będzie też wyglądać jadalnia urządzona w tym miejscu. Świetnie sprawdzi się tutaj okrągły stół z krzesłami. Zasiadanie do stołu w takim jasnym i przyjemnym miejscu, na pewno pozwoli stworzyć miłą atmosferę w czasie rodzinnych posiłków.

źródło: pinhouse.pl

źródło: pinhouse.pl

Wykusz może również stać się miejscem do pracy. Taka doświetlona przestrzeń z pewnością pomoże się skupić, zebrać myśli i pobudzi do kreatywnego wykonywania swoich obowiązków.

Pomysłów na zagospodarowanie tej przestrzeni jest zatem naprawdę sporo. Trzeba jedynie rozważyć swoje potrzeby oraz upodobania i wykorzystać pozytywną energię słoneczną.

Your Commment

Email (will not be published)