Logo

źródło: kuchenny.com.pl

Jak wykończyć ściany w kuchni?

by / No Comments / 564 View / 25 czerwca 2015

Ścianom w kuchni stawiamy wyjątkowo wysokie wymagania. Ponieważ narażone są na działanie różnych czynników, muszą być wyjątkowo odporne i trwałe. Powinny również być łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne. Jednocześnie liczy się strona wizualna – ściany stanowią element całej aranżacji, a niekiedy są również ozdobą pomieszczenia. Na szczęście do kuchni można wybrać różne wykończenie dla ścian – w zależności od potrzeb, upodobań i stylu wnętrza.

źródło: wrobelmeble.pl

źródło: wrobelmeble.pl

1. Farba. Ściany można po prostu pomalować farbą. Należy jednak wybrać odpowiedni rodzaj farby, np. lateksowe farby akrylowe lub farby ceramiczne. Są one o wiele odporniejsze i idealnie nadają się do kuchni, w której wykonujemy wiele prac i korzystamy z różnych detergentów. Ściany są zatem narażone na kontakt z różnymi substancjami, w tym tłuszczem czy środkami czyszczącymi. Do wyboru są farby w różnych kolorach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne.

źródło: kuchenny.com.pl

źródło: kuchenny.com.pl

2. Płytki ceramiczne. Najpopularniejsze wykończenie dla ścian w kuchni. Płytki są trwałe, bezpieczne i niezwykle funkcjonalne. Bez większych trudności można z nich usunąć każdy brud. Poza tym płytki występują w różnych wielkościach, wzorach i kolorach. Można nimi wykończyć całe ściany lub też tylko fragmenty, np. nad blatem kuchennym. Dzięki nim można oddać charakter każdego wnętrza – nowoczesnego, loftowego, tradycyjnego czy rustykalnego.

źródło: godspromoteme.com

źródło: godspromoteme.com

3. Farba tablicowa. Jest to coraz popularniejszy sposób wykończenia ścian w kuchni. Na ścianach pokrytych taką farbą, można pisać kredą. Dzięki temu ściany stają się prawdziwym notatnikiem – można na nich zapisać ważne informacje dla domowników, przygotować listę zakupów czy zapisać jakiś przepis. Farba tablicowa to rozwiązanie dobre dla wnętrz nowoczesnych, ale też tradycyjnych. Wymaga jednak odpowiedniego otoczenia, by nie przytłoczyła wnętrza.

źródło: glasshouse.com.pl

źródło: glasshouse.com.pl

4. Szkło. Szkło najbardziej pasuje do pokrycia ściany nad blatem. Będzie to wykończenie bardzo trwałe, bezpieczne, odporne na wilgoć czy działanie wody oraz łatwe do utrzymania w czystości. Do kuchni nadaje się szkło laminowane, które składa się z dwóch warstw, które otaczają folię polimerową. Szkło może być również ciekawą ozdobę – można wybrać szkło kolorowe lub zalaminować ciekawą tapetę, grafikę lub zdjęcie. Taki element umieszcza się między szklanymi warstwami i łączy na stałe. Dzięki temu kuchnię można ozdobić dowolnym wzorem. Jest to zdecydowanie praktyczniejsze od umieszczenia zwykłej tapety czy fototapety na ścianie.

Możliwości jest zatem naprawdę wiele. Pozostaje tylko dokonać wyboru.

Your Commment

Email (will not be published)