Logo

ogród 1

Jak urządzić ogród zimowy?

by / No Comments / 557 View / 29 grudnia 2015

Ogród zimowy czy oranżeria to marzenie wielu osób. Może być wyłącznie ogrodem, może być salonem, jadalnią lub kącikiem wypoczynkowym. Zawsze jest jednak miejscem przytulnym, w którym można spędzać deszczowe, ponure dni z prawdziwą przyjemnością. Powstaje jednak podstawowe pytanie – jak urządzić tą przestrzeń?

Oranżeria ciepła czy zimna?

Na samym początku należy ustalić najważniejszą kwestię – czy decydujemy się na ogród ciepły czy ogród zimny. Czym się różnią te dwa typy oranżerii? Chodzi głównie o sposób ogrzewania pomieszczenia w okresie jesieni i zimy :

  • oranżeria ciepła jest w zimie ogrzewana;
  • oranżeria zimna nie jest ogrzewana, w jej wypadku temperaturę regulują dochodzące promienie słońca.

Każdy z tych typów oranżerii będzie wymagał wyboru innych roślin.

e-ogrody.pl

e-ogrody.pl

Oranżeria zimna idealnie nadaje się do przechowywania roślin, które mróz mógłby zniszczyć oraz roślin, które świetnie się czują w niższych temperaturach. Jakie to mogą być rośliny? Lista jest całkiem spora: drzewka cytrusowe, laur szlachetny, zaślaz, datury, asparagusy, oleander, zielistki, kamelia japońska, bluszcz, araukaria chilijska i wiele innych.

Taki ogród może tworzyć spójną całość, jeżeli tylko wybierzemy konkretny motyw i odpowiednie rośliny. W oranżerii zimnej z powodzeniem można stworzyć klimat śródziemnomorski. Wydaje się dziwne? Otóż rośliny z tego klimatu w czasie lata potrzebują ciepła i nasłonecznienie, ale w czasie zimy dobrze czują się w niższych temperaturach. Jakie rośliny należałoby wybrać do takiego ogrodu? Oto kilka propozycji:

  • drzewka cytrusowe;
  • palmy;
  • oleandry;
  • gardenie;
  • storczyki;
  • bluszcze.

Oranżeria ciepła daje niezwykłe możliwości. W takim pomieszczeniu mamy nie tylko wysoką temperaturę – ponad 20 stopni, ale również wysoką wilgotność. Dlatego ten typ ogrodu zimowego idealnie nadaje się dla roślin tropikalnych.

Jeżeli chcemy się inspirować konkretnym klimatem, można sięgnąć po Daleki Wschód. W azjatyckiej oranżerii będą królować bambusy oraz różne figowce. Poza tym oranżeria ciepła to idealne miejsce dla takich roślin jak skrzydłokwiat, filodendrony, stefanotis bukietowy czy widliczki.

deccoria.pl

deccoria.pl

Urządzając oranżerię należy też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu roślin. Wysokie można umieścić blisko ścian, a te niższe na brzegach. Koniecznie należy pamiętać, by rośliny potrzebujące dużo światła ustawić bliżej okien, a te lubiące cień umieścić pod koronami innych roślin, by zapewnić im najlepsze warunki.

Kiedy tak urządzimy ogród, będzie on nie tylko piękny, ale też będzie się pięknie rozwijał.

Oczywiście budowa takiego ogrodu to jedno, ale później trzeba jeszcze o niego odpowiednio dbać. Być może niezbędne okażą się podnośniki(www.poodnosniki.pl/podnosniki-koszowe-bialystok), szczególnie jeżeli nasz ogród będzie dość duży.

Your Commment

Email (will not be published)