Logo

elektroplast.com

Jak sprytnie ukryć kable?

by / No Comments / 623 View / 22 stycznia 2016

Dom pełen jest widocznych elementów instalacji elektrycznej. Obecność kabli związana jest z korzystaniem z najróżniejszych sprzętów. Jednak wiszące i ciągnące się po podłodze kable nie wyglądają zbyt estetycznie. Warto się zatem zastanowić, jak można je sprytnie i łatwo ukryć. Wcale nie zachodzi potrzeba kucia ścian, zrywania tapety czy paneli – wystarczy zainwestować w korytka i listwy instalacyjne.

Listwy instalacyjne

janfachowy.pinger.pl

janfachowy.pinger.pl

Listwy instalacyjne to rozwiązanie wygodne, praktyczne i łatwe w montażu. Mówimy tutaj o listwach, które wykorzystywane są jako cokołowe listwy przypodłogowe. Tak naprawdę są zatem elementem wykończenia, a jednocześnie mogą pomóc ukryć kable rozciągające się we wnętrzu. Są one wykonane z PCW, a znajdująca się pod nimi przestrzeń ułatwia ukrycie kabli od instalacji elektrycznej. Na rynku znaleźć można również listwy w kształcie belki, które zakłada się nad listwy przypodłogowe.

Takie listwy to nie tylko rozwiązanie dla kabli ciągnących się wzdłuż podłogi. Można też naleźć listwy, które montuje się pionowo. Wtedy umożliwiają one ukrycie kabli, które ciągną się w stronę włączników oświetlenia. Idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich wzdłuż ościeżnicy drzwiowej.

Warto też zauważyć, że bez problemu można znaleźć elementy, które umożliwiają estetyczne wykończenie narożników i płaskich kątów.

Korytka instalacyjne

elektroplast.com

elektroplast.com

Czym różnią się od listew? Otóż przede wszystkim są większe. W związku z tym sprawdzają się nie tylko w wypadku umieszczania w nich kabli i przewodów, ale również montażu gniazdek elektrycznych i doprowadzających telewizję oraz internet. Korytka to idealne rozwiązanie do umieszczenia kilku gniazd wtyczkowych w miejscu, w którym są niezbędne, np. w warsztacie, w garażu, nad blatem w kuchni. Są estetyczne i pasują do każdego wnętrza, choćby dzięki temu że występują w różnych kolorach.

Jak montuje się te elementy?

sklepelektryczny24h.pl

sklepelektryczny24h.pl

Zarówno listewki, jak i korytka składają się z dwóch części – z podstawy i pokrywy. Podstawę można zamontować do powierzchni ściana za pomocą wkrętów lub też przykleić specjalnym klejem instalacyjnym – wszystko zależy od tego, jak duża jest podstawa. Następnie w podstawie umieszcza się przewody lub inne elementy instalacji elektrycznej. Na końcu trzeba zamontować pokrywę – zazwyczaj na zatrzask.

Oczywiście najestetyczniejsze byłoby umieszczenie elementów instalacji w ścianie – jednak w wielu wypadkach nie jest to możliwe. Wtedy listwy i korytka są świetną alternatywą. Warto pamiętać o tym, by dobierać kolory do aranżacji wnętrza – wtedy nie rzucają się w oczy i stanowią element współgrający z całą kompozycją.

Your Commment

Email (will not be published)