Logo

poradnikogrodniczy.pl

Co zrobić z roślinami balkonowymi w czasie zimy?

by / No Comments / 165 View / 23 grudnia 2015

Wiele osób na swoich balkonach tworzy mini-ogrody, które cieszą szczególnie w czasie wiosny i lata. Z prawdziwą przyjemnością można wśród nich wypoczywać i poczuć się jak w prawdziwym ogrodzie. Jednak im bliżej zimy, w tym gorszym stanie są nasze rośliny. Dlatego tak bardzo ważne jest, by je odpowiednio zabezpieczyć – dzięki temu w przyszłym sezonie znowu będą cieszyć oko. Ale jak to zrobić?

Zimowanie roślin

W kontekście ochrony roślin przed zimą mówimy o zimowaniu roślin. Ale co to będzie oznaczało w praktyce? Z jednej strony niektóre rośliny trzeba będzie zabezpieczyć przed zimnem czy śniegiem, by nie niszczały w czasie zimy. Na balkonie można pozostawić pewne rośliny, np. niektóre drzewka, ale dobrze byłoby je osłonić choćby wykorzystując maty słomiane.

fikusbenjamina.blogspot.com

fikusbenjamina.blogspot.com

Z drugiej strony, niektóre rośliny po prostu nie przetrwają na balkonie. Większość roślin balkonowych, w tym głównie kwiatów zacznie obumierać pod wpływem mrozu i się zmarnuje. Takie rośliny należy z balkonu zabrać i znaleźć dla nich lepsze warunki. Jednak nie znaczy to, że można je umieścić w jakimkolwiek pomieszczeniu. Należy unikać bardzo ciepłych, nagrzanych pomieszczeń, które tylko przyspieszą proces wzrostu roślin. W związku z tym będą one słabnąć, a na wiosnę nie rozkwitną w pełni. Poza tym niektóre rośliny przechodzą w stan zimowego spoczynku, więc potrzebują dość surowych warunków.

Jak zimować rośliny?

Proces zimowania roślin należy zacząć od ich pielęgnacji – nie chodzi tylko o to, by je przenieść w odpowiednie miejsce. Należy przyjrzeć się im – usunąć zwiędłe i zżółkłe liście, skrócić łodygi oraz pędy. Takich roślin w okresie zimowym nie powinno się również nawozić. Czasami zajdzie potrzeba wyrzucenia niektórych roślin, które będą już bardzo stare, zniszczone czy zaatakowane przez szkodniki, np. często dotyczy to surfinii, która jest słabym gatunkiem. Dużo lepiej okres zimowy znoszą pelargonie, fuksje czy bielunie.

polki.pl

polki.pl

Kolejny krok to znalezienie odpowiedniego miejsca. Potrzebna jest przestrzeń, w której temperatura utrzymuje się na poziomie 10-15 stopni. Idealnie nadaje się hol, weranda, przedsionek lub garaż, a w bloku może być to klatka schodowa. Ważne, by pomieszczenie było jasne, a rośliny miały dostęp do światła dziennego.

Pielęgnacja roślin w czasie zimy nie jest zbyt wymagająca – należy je podlewać raz na 2 tygodnie i sprawdzać czy nie trzeba usunąć niszczejących liści czy łodyg.

Gdy tak zadbamy o rośliny, na wiosnę znowu będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym balkonem.

Your Commment

Email (will not be published)