Logo

ciemne kolory

Ciemne barwy w mieszkaniu

by / No Comments / 752 View / 3 lutego 2015

Jakie odcienie farb wybieracie dla swoich ścian? Większość z nas najchętniej sięga po biel, odcienie pasteli i jasne optymistyczne barwy. Dlaczego decydujemy się przede wszystkim na jasnych tonacjach? Czy ciemniejsze kolory nie mają szans wytworzenia w mieszkaniu ciekawej aranżacji?? Czy nie nadają się na ściany w mieszkaniach? Jeśli jeszcze nie postanowiłeś na konkretny kolor, to zapoznaj się z kilkoma ciekawostkami związanymi z wykorzystaniem ciemniejszych barw do wnętrz.

ciemne barwy

Zacznijmy od tego, że dla wielu z nas ciemne kolory to tylko czerń oraz grafit. To błąd. Wszak w skład ciemniejszych barw wchodzą także głębokie odcienie granatu, zieleni, przygaszonych fioletów. Ciemne i ponure kolory łączone odpowiednią metodą nadadzą wnętrzu przytulnego i eleganckiego charakteru. Sposobem okazuje się połączenie jaskrawych tonacji z ciemnymi ścianami. W ten sposób ciemne barwy nadają głębi wnętrzu, a zarazem stają się idealnym tłem dla jaskrawych odcieni (same jasne kolory nie wytworzą dobrej aranżacji). Inną metodą okazuje się malowanie ścian ton w ton – wykorzystując różne odcienie tego samego koloru. Wybierając za kolor wyjściowy ciemny granat, utrzymanie w stylu tonacyjnym będzie oznaczało zastosowanie barw szafirowych, błękitnych oraz habrowych. Podobnie możemy postępować w przypadku innych kolorów ściennych.

ciemna tonacja

Gdy chcemy nadać wnętrzu nieco elegancji warto skomponować ściany w ciemnych tonacjach i połączyć je z akcesoriami w kolorach białych, srebrnych, złotych. Na takiej samej zasadzie łączy się głębokie ciemne barwy z pastelami. Co ciekawe ciemniejsze ściany idealnie sprawdzają się w dobrze naświetlonych, oświetlonych oraz przestronnych pomieszczeniach. Jeśli się postaramy to podobny efekt uda się nam osiągnąć z mniejszymi wnętrzami. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru kolorów na ściany i późniejszym zastosowaniu dodatków. To czy uzyskamy pożądany efekt jest zależne wyłącznie od nas samych. Nie bójmy się korzystać z ciemniejszych kolorów. Wystarczy pomalować tylko jedną z czterech ścian na nieco mroczniejszą barwę, by ożywić wnętrze pomieszczenia.

ciemna kolorystyka

Prostym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z jasnych kolorów do wnętrza. Jeśli chcecie wnieść do pomieszczeń coś ożywczego, a zarazem oryginalnego metodą są ciemniejsze tonacje. Nie musicie od razu malować całego pokoju. Wystarczy próba na jednej ze ścian. Od razu będziecie wiedzieli czy dalsze utrzymywanie wnętrza w tym charakterze ma jakiś większy sens.

Your Commment

Email (will not be published)